V posledných dňoch ste uvažovali nad tým, že by ste si požiadali o finančné prostriedky? V tom prípade by ste si nemali nechať ujsť náš článok a dozviete sa o tom, čo vám pôžičky resp. ich poskytovatelia môžu ponúknuť. Nezabúdajte ani na to, že na ich získanie je potrebné spĺňať nejaké podmienky a po schválení žiadosti sa stávate dlžníkom, teda do vopred určenej doby musíte požičanú sumu vopred splatiť.
Kto je poskytovateľ?
Pokiaľ by sme sa chceli baviť o poskytovateľov konkrétne, je ich mnoho. Môžeme ich však rozdeliť na dve základné typy, a to na spoločnosti, ktoré poskytujú bankové alebo nebankové pôžičky. Už z názvu si viete niektoré informácie o jednotlivých inštitúciách usúdiť sami, no možno sa vám s nebankovkami nespája nič príjemné. Je to dosť možné, keďže v minulosti a aj v súčasnosti je stále dosť takých, ktoré nemožno zaradiť medzi serióznych poskytovateľov, pretože majú vysoké úroky a absurdné podmienky. Ak si však sami na to nedáte pozor, nikto vás neupozorní, že o pomoc chcete požiadať diabla.
V tomto kontexte by sme chceli podotknúť, že nie všetky sú také a niektoré majú dokonca výhodnejšie podmienky než bankové spoločnosti. Ak by ste sa však stále nevedeli rozhodnúť, rýchla možnosť cez internet vám ponúkne aj bankové aj nebankové pôžičky, takže si ich môžete podrobnejšie nielen naštudovať, ale aj porovnať.
Akými spôsobmi požiadať?
Ak niečo chcete, je nutné o to požiadať a nemusí ísť pritom ani o finančný produkt. Vo všeobecnosti možno o pôžičky požiadať osobne, telefonicky, cez sms alebo online. Každý si už vyberie taký spôsob, aký mu najviac pasuje. Medzi klasické spôsoby patria prvé dva, ktoré sú však časovo náročnejšie a žiadajú si aj vašu osobnú prezentáciu.
Pri sms alebo online spôsobe nemusíte nič hovoriť, nemusíte nikam chodiť a sú časovo úspornejšie. Najrýchlejšie sú však pôžičky online, pomocou ktorých si viete urobiť aj porovnanie viacerých ponúk a niektoré sú vám k dispozícii už 10 minút od schválenia vašej žiadosti! Sms pôžičky sú pomalšie, aj čo sa vypisovania aj posudzovania žiadosti týka, ale aj čo sa odosielania peňazí týka.
Ako splatiť?
Možno aj prirodzene tušíte, že ak si niečo požičiate, je nutné to vrátiť a v prípade peňazí to platí dvojnásobne. Každá pôžičky má lehotu, do ktorej ju je potrebné splatiť. Závisí to hlavne od výšky sumy a charakteru produktu, o ktorý ste požiadali. Spláca sa buď bankovým prevodom, šekom alebo priamym vkladom v banke. Ak zistíte, že do daného dátumu nebudete mať dostatočnú sumu na vrátenie, okamžite skontaktuje poskytovateľa, aby vás nedal na listinu neplatičov, prípadne aby od vás nemusel peniaze vymáhať. Čo sa týka vyšších súm, jednotlivé spoločnosti ponúkajú možnosť využiť odklad splátky. O všetkých vašich možnostiach a povinnostiach sa informujte ešte predtým, ako podpíšete zmluvu.
Úroková sadzba, RPMN
Určite vám aj tieto pojmy niečo hovoria, keďže sa spomínajú skoro pri každom bankovom či nebankovom produkte v reklamách, aj keď možno neviete čo znamenajú. Ide o čísla uvedené v percentách, ktoré uvádzajú koľko za váš produkt preplatíte. Úroková sadzba je nižšia než RPMN a je relevantná pre produkty s nižšími sumami a teda aj kratšími dobami splatnosti. RPMN býva o čosi vyššie a naznačuje ročnú percentuálnu mieru nákladov, teda všetko, čo zaplatíte po dobu jedného roka splácania vrátane iných poplatkov, nielen úroku. Relevantná je pri vyšších sumách, ktoré sa splácajú viac ako 1 rok.
Vaše možnosti
V tomto odseku si predstavíme to, aké možnosti vám pôžičky ponúkajú. Delíme ich nielen na základe poskytovateľov, ale aj toho, o aké sumy žiadate a akým podmienkam sa chcete vyhnúť.
- Pôžičky ihneď
Sú rýchla záchrana pre tých, ktorí peniaze potrebujú rýchlo buď na nejaký neočakávaný výdavok alebo z iného dôvodu. Ich prednosťou je to, že sú dostupné veľmi rýchlo, maximálne do 24 hodín, niekedy do 10 minút od schválenia a sú skoro bez podmienok. To znamená, že v rámci nich môžete požiadať o pôžičky bez dokladovania príjmu, bez registra, bez ručenia, pre nezamestnaných, dôchodcov, študentov, ženy na materskej atď. Poskytujú ich však jedine nebankové spoločnosti. Požiadať môžete o sumy do 350-500 eur, s tým, že doba ich splatnosti býva maximálne 30 dní. Úroková sadzba sa pohybuje okolo 25%.
- Rýchle pôžičky
Ide o produkty dostupné v bankových aj nebankových spoločnostiach a požiadať môžete o vyššie sumy, až do 5 000 eur. Ich vybavovanie je zdĺhavejšie, môže dosiahnuť až 7 dní. Podmienky sú však náročnejšie, pretože samozrejmosťou je kontrola registra, ako aj dokladovanie príjmu. Splatná doba je dlhšia, môže byť až niekoľkoročná. Úroková sadzba sa taktiež pohybuje okolo 25%.
- Klasické pôžičky
Týkajú sa hlavne tých žiadateľov, ktorí potrebujú vysoké sumy či už na úkony súvisiace s nehnuteľnosťou alebo za iným účelom. Požičať si môžete až do 200 000 eur, pričom je potrebné spĺňať náročné podmienky a dokladovať mnoho údajov. Získať sa dajú u bankových aj nebankových poskytovateľov. Splácať je možné až 30 rokov. Úroky sa v súčasnosti pri takýchto sumách pohybujú na veľmi nízkej úrovni, okolo 0%. V prípade nebankových ponúk bývajú úroky vyššie, pretože ich môžete získať za zjednodušených podmienok. Môžete ju využiť na zaplatenie poistky uzatvorenú cez PZP porovnanie.
Ak hľadáte pôžičky bez registra, bez dokladovania príjmu či pre nezamestnaných, mali by ste sa automaticky obrátiť na nebankové spoločnosti, keďže vyššie zmienené podmienky v bankách akceptované nebudú. Pre viac informácií o pôžičkách si nezabudnite otvoriť buď stránku hore, alebo si kliknite na tento článok http://ekonomika.sme.sk/c/20215349/vlada-chce-sprisnit-poskytovanie-uverov.html .