Najpohodlnejšie povinné zmluvné poistenie

Narazené auto a volajúci človekV dnešnej dobe nie je určite nikomu pohodlné sa po nekonečnej pracovnej dobe vybrať na prieskum možností do rôznych poisťovní. Z práce chodíme uťahaní, vyčerpaní, a preto s dobou napreduje aj táto oblasť. Predstavíme vám, kde a ako získať čo najpohodlnejšie povinné zmluvné poistenie prípadne jeho prieskum. Nie je to nič komplikované, zvládne ho každý, kto má doma prístup na internet. Nie ste obmedzovaný žiadnou pracovnou dobou ani pracovnými dňami jednotlivých spoločností. Ak si napr. spomeniete v sobotu o polnoci, že nemáte poistnú zmluvu, v nedeľu nad ránom ju už môžete mať v mailovej schránke. Priblížme si uzatvorenie povinného zmluvného poistenia najpohodlnejšou cestou trochu viac.

Prečo je povinné?

Skôr, ako začneme hovoriť o konkrétnom spôsobe získania poistnej zmluvy, si uveďme, prečo je nutné si ho uzatvoriť. Povinné zmluvné poistenie je zákonom prikázané, pretože uľahčuje riešenie situácie pri vzniknutej škodovej alebo vážnejšej udalosti. Ľudia majú tendenciu z miesta činu utekať, avšak toto zabezpečenie sa v maximálnej možnej miere podieľa na odškodnení tých, ktorých ste poškodili. Z vlastného vrecka už nemusíte dávať nič, pokiaľ si toto povinné zmluvné poistenie neuzatvoríte so spoluúčasťou. Väčšinou však poisťovne uhrádzajú 100% škôd, ale do istého, taktiež zákonom stanoveného poistného krytia. Konkrétne ide o sumy do 1 milióna eur za spôsobené materiálne škody a do 5 miliónov eur za ujmy na zdraví. Z uvedeného vyplýva, že poisťovne vďaka povinnému zmluvnému poisteniu za vás preberajú hlavne tú finančnú zodpovednosť za škodu spôsobenú iným vozidlám alebo vodičom.

Čo určuje cenu produktu?

Cena povinného zmluvného poistenia sa určuje nielen na základe údajov o vozidle, ktoré sú samozrejme najdôležitejšie, ale ovplyvňujú ju aj iné faktory. Ako napr. už vyššie spomenuté údaje o jeho majiteľovi, akú spoločnosť žiadate, aké poistné krytie poskytuje atď. Mali by ste počítať s tým, že tento produkt kryje len škody, ktoré spôsobíte iným, teda nie sebe. Niektoré poisťovne vám však v cene povinného zmluvného poistenia ponúkajú aj krytie niektorých havarijných rizík. Napr. krytie úrazu vodiča, posádky, batožiny, výtlku atď. To môže mať na svedomí, že cena bude o niečo vyššia, avšak v konečnom dôsledku stále výhodnejšia, akoby ste si tieto havarijné riziká pripoistili samostatne. Všetko je ale na vašom zvážení. Sami najlepšie viete, či vám tieto riziká hrozia alebo nie.

Z prieskumu aj hneď požiadate

Našťastie to, čomu hovoríme najpohodlnejšie povinné zmluvné poistenie nefunguje len ako dokument na čítanie. Je plne interaktívne, takže priamo z porovnania ponúk môžete o niektorú z nich aj požiadať. A to tak, že si na ňu jednoducho kliknete a doplníte niektoré údaje o vás. Samozrejme, tento krát už o niečo osobnejšie. Na mailovú adresu vám bude doručená potvrdzujúca správa, ktorá bude obsahovať návrh a podmienky zmluvy, údaje na zaplatenie poistného a dočasnú bielu kartu. Tú si nezabudnite vytlačiť, aby ste neboli zbytočne pokutovaný. Čím skôr zaplatíte poistné, tým lepšie, pretože ihneď ako spoločnosť zaeviduje platbu, zašle vám originál bielu a zelenú kartu. Slúžia totiž ako dôkaz toho, že povinné zmluvné poistenie máte riadne uzatvorené. Tá vás oprávňuje na legálne cesty v zahraničí.

Nerešpektovanie sa pokutuje

V rámci textu vám približujeme to, ako si čo najpohodlnejšie vybaviť povinné zmluvné poistenie. Preto, ak by ste aj boli lenivý, táto možnosť vám bude vyhovovať. Ak by ste totiž jazdili s nepoisteným vozidlom, hrozia vám niekoľko stoeurové pokuty. Aj to len od policajtov. Pokiaľ by sa tento fakt posunul aj na Obvodný úrad, 3 330 eurová pokuta by vás neminula.

Na druhej, nepríjemnejšej strane, kedy by vás nestopli policajti, ale vami spôsobená dopravná udalosť, malo by to pre vás oveľa horšie následky. Tým, že nemáte uzatvorené povinné zmluvné poistenie, je celá zodpovednosť na vás. To znamená, že všetko riešite a hradíte sami z vlastného vrecka. Za takýchto okolností to môže predstavovať až milióny eur, ako sme si aj vyššie pri zákonom stanovených poistných sumách uviedli.

Aké dopravné prostriedky je potrebné poistiť

Mnoho vodičov a majiteľov vozidiel žije v domnienke, že povinné zmluvné poistenie sa vzťahuje len na auto. Nie je to tak, pretože sa týka všetkých motorových (aj motocykel) a niektorých nemotorových vozidiel. Ak zmieňujeme nemotorové, máme na mysli hlavne tie, ktoré sú poháňané motorom. Napr. obytný príves, prívesný vozík atď., ktoré taktiež môžu byť pôvodcami škodovej udalosti. Povinné zmluvné poistenie sa týka aj tých vozidiel, ktoré obvykle nie sú súčasťou cestnej premávky.  Napr. poľnohospodárske či pracovné stroje, vysokozdvižné vozíky atď. Ako základné pravidlo by sme mohli uviesť to, že toto zabezpečenie je nutné pre každé vozidlo, ktoré na svoju prevádzku potrebuje platný technický preukaz.

V článku sme vám priblížili, ako čo najpohodlnejšie získať povinné zmluvné poistenie cez porovnanie na vaše vozidlo. Ak však potrebujete aj iný názor, odporúčame vám si prečítať tento článok.